Mluvíme, mluvíme a slovy někdy druhým ubližujeme
Mluvíme, abychom spolu mohli vzájemně komunikovat. Mluvíme, protože chceme dosáhnout, aby se něco dělo. Mluvíme, abychom si ulevili od vlastních emocí.
Mluvíme, mluvíme a slovy někdy druhým ubližujeme. Někdy ubližujeme slovem záměrně, někdy o tom ani nevíme a ublížit nechceme. Naučené věty a slovní spojení nám naskakují často automaticky a my je používáme, aniž o nich přemýšlíme.
Já se z tebe asi zblázním! Ta kravata vypadá hrozně, měl by sis koupit jinou. Ty skleničky jsi umyl špatně, jsou na nich šmouhy. Já ti to říkal, že se ti to nepovede. Bez práce nejsou koláče. Ty jsi taková obětavá, vždycky každému pomůžeš. Kdy už se konečně začneš chovat rozumně?
Jsou vám věty podobného typy známé? Slyšíte je ve svém okolí? Slýcháte tyto věty od partnera, partnerky? Možná je používáte při komunikaci ve svém vztahu nebo při komunikaci s vašimi dětmi. Jsou vám tyto věty příjemné? Dosahujete úspěchu za použití těchto vět?
Je vysoce pravděpodobné, že používáte neefektivní komunikaci.
To, co se naučíme v dětství, v nás přetrvává do dospělosti. Ve svém dětství procházíme tzv. sociálním učením. Toto učení obsahuje učení se napodobováním. Jednoduše přejímáme věty a tóny, které jsme slýchali jako děti.
V naší hlavě máme dva druhy myšlení – logické a emoční. Emoční myšlení je rychlé a nepřesné. Emoční myšlení je vývojově starší a souvisí s našimi city. Pokud spadneme do negativních emocí, jako je např. zklamání, podrážděnost, naštvanost, hněv, vztek, přestaneme logicky uvažovat. Logické myšlení se odpojuje a nastupuje emoční myšlení. Emoce blokují naši schopnost uvažovat a chovat se s nadhledem. Emoce mají prostě navrch a my pod jejich vlivem můžeme svou komunikaci jen částečně nebo vůbec ovlivňovat.
Víme, že to co říkáme, není správné, ale jinak to neumíme.
Pojďte si společně se mnou projít různé druhy neefektivní komunikace. Společně si poodhalíme, co může druhému na komunikaci vadit a jak ji přijímá.
Přináším vám sérii článků, v rámci kterých poznáte různé druhy neefektivní komunikace. Seznámíte se s tím, proč je taková komunikace nepříjemná. Naučíte se, jak lze věci říkat jinak – příjemně a efektivně.
První díl bude na téma – Výčitky a obviňování.
Pokud vás toto téma zajímá, sledujte můj web www.jitka-ungerova.cz
Komentáře